Селекционерът определя Кипър като по-сложен противник от Ирландия, иска високи обороти и тотален натиск за пречупване играта на гостите, общо 6 точки от следващите 2 мача. Отново апелира за подкрепа, за обединение на отбор, медии и публика.
"Победа над Кипър ще е първата ни стъпка нагоре към класиране на Мондиал 2010", обяви националният треньор. Станимир Стоилов определя като задължително условие 6 точки от предстоящите две домакинства - в сряда (18:00 ч.) и на 6 юни срещу Ирландия. "За нас е важно да спечелим първа победа и това да бъде малкото стъпало, от което да започнем да се изкачваме към Световното първенство. Мачовете срещу Кипър и Ейре са решаващи, задължителни за спечелване. Трябва да ги изиграем на високи обороти, уверено и агресивно. Ако успеем, другите резултати в групата не са толкова страшни. Няма нужда да гадаем за Италия - Ирландия в сряда вечерта. С победа над Кипър ние ще поставим при всички положения поне единия от двата отбора под напрежение. Не очаквам удари под кръста, някаква комбинация между Италия и Ейре. Ако България побеждава, реално ще застраши и двата отбора."
Мъри предупреждава, че Кипър прогресира значително в последните години и е по-сложен противник от праволинейната Ирландия. "Гледах тази сутрин предишните им два мача и сега чакам записа от победата 2:1 над Грузия. Според мен Ирландия беше по-лесно разгадаема като постройка, тактика, защото има много дисциплинирани играчи и е по-лесно да нагласиш стил на игра. Кипър играят с много повече импровизация, типичния южен стил, видях доста технични и интересни отигравания, но заедно с това са напреднали в отношението към самата игра и опитват да практикуват изключително грамотен футбол. В момента отборът им е на едно много добро ниво, различен от преди. Генерално дръпнаха. Докато ние се чудехме кой ще е президент на даден клуб и на кой стадион ще играем, там държавата направи стадиони, подобриха клубния футбол и по тези показатели доста ще трябва да ги догонваме. Аз съм разговарял с ръководството на БФС по въпроса за база на националния отбор, доколкото знам има осигурени пари и можем да ги усвоим, но първо трябва държавата да предостави безвъзмездно терен."
Стратегията срещу Кипър в общи линии е ясна: "Трябва да ги поставим под сериозен натиск, не трябва да им разрешаваме да играят техния комбинативен и техничен стил. Ние трябва да пречупим този стил и да сме по-ефективни във фаза атака, защото ще имаме по-малко пространство. Трябва да отбележим гол, който да ни даде нужното самочувствие и увереност. Ако имаме и подкрепа от публиката, съм сигурен, че играчите ще дадат всичко от себе си, за да зарадват България. Ако играта не ни върви по-най-добрия начин, трябва с воля и характер да се наложим. Знаем, че доста сме изостанали, затова сега е най-важно да печелим точките и да се концентрираме изцяло върху предстоящия мач".
Именно с играта в атака са свързани претенциите на треньора към представянето в Дъблин: "Изгледах записа и направих нужните анализи. Отборът имаше доста положителни неща, най-вече като тактическа дисциплина и органицация в играта, за първи път успяхме да избутаме противника доста далеч от нашата врата. Играчите се стараеха да изпълняват указанията, особено във фаза защита. Все още имаме проблеми в атака - трябва повече увереност, повече разнообразие и самочувствие, на това ще наблегнем. Оценявам, че момчетата бяха под високо напрежение, но срещу Кипър ще е значително по-тежко и трябва да подобрим играта във фаза атака. Най-хубавото е, че в Дъблин отборът преодоля шока от първите секунди и запази организацията в играта, но още имаме проблеми в контрола над топката и увереността. Там имаме резерви, чието използване ще помогне да изглеждаме по-добре в следващите мачове."
Стоилов изнесе
монолог за връзката отбор - медии - публика и в частност мълчанието на Стилиян Петров, показвайки, че е доста засегнат от критиките. "Предполагам, че Стилиян има субективни причини. Това е един доста сериозен въпрос в България - отношението между спортисти и медии. Според мен у нас прекалено много негативизъм се хвърля към един футболист или определен избор. Ако подобрим отношението един към друг, ще има много по-добри емоции. Аз сигурно също съм грешал в избора, но той е мой и не бива играчите да получават непрестанно обвинения, че са тук. Ангажиментът на медиите и на всички нас, когато става въпрос за националния отбор, е малко да се обединим, да създадем положителна емоция, защото е национален и няма място за клубни пристрастия. Може да има критика към играчите, ако нямат желание и не се раздават. Но ако се нагнетява напрежение върху един футболист, това са последствията - отказване или срив в отношенията. Трябва да бъдем по-позитивни. Аз вече съм казвал два или три пъти, че българският отбор не е обичан достатъчно, а това е единствената институция, която може да обедини нацията. Сигурно резултатите не винаги са били каквито ни се иска, но и при предишните треньори имаше постоянни нападки към определени играчи, към избора на тези играчи. А за това е селекционерът - да определя кои ще участват в даден мач. Ако отборът и медиите не са едно цяло, не виждам смисъл от съществуването на този отбор, така само го унищожаваме. Аз виждам напрежение у отделни играчи, когато излизат на терена, защото постоянно са поставени под обстрел. Това един път завинаги трябва да приключи.
Англия, например - която е имала футбол, когато ние сме правили Априлското въстание - като отпадна в предните квалификации, какво стана? Същите хора играят още заедно. Не искам да давам пример с Кишишев, но той беше отречен от 99% и беше поставен под голямо напрежение, но благодарение на опита си свърши добра работа. Трябва да бъдем по-лоялни един към друг, за да създадем настроение у хората и да дойдат на стадиона, а не при първата трудност или лошо отиграване да бъдат освирквани, замеряни с яйца. Тези отношения са доста тънки и тук взаимно можем да си помогнем. Стилиян Петров е футболист и работата му е да играе по най-добрия начин, аз нося отговорност за тактика, той може да говори от собствено име. Никога не съм разговарял с него какви са причините. Моето мнение е, че трябва да има комуникация с всички."

По-скоро добри са новините от
лазарета. Миланов отпада от групата, но поне няма тежка контузия - "Левски" го прати на преглед в Мюнхен, вместо в уредената от БФС клиника в Барселона. Валери Божинов направи първа нормална тренировка. Към отбора се включи и Ники Михайлов, който демонстрира самочувствие: "Защо съм повикан, трябва да питате Мъри. Не знам какво се пише за мен, не чета вестници. Винаги се е писало и говорило за нашата фамилия. Титуляр е Иванков, а ако се наложи да вляза няма да се притесня, защото в Холандия последните няколко мача играя пред 25-30 хиляди зрители. Пожелавам на Гошо Петков бързо да се оправи, пожелавам успех на младежите в Казахстан и дано ние тук спечелим".
Мъри обясни кадровата ситуация: "На Живко Миланов беше направен преглед и магнитен резонанс от български специалисти, за наша радост няма скъсани връзки или менискуси, но най-вероятно е получил по-сериозен удар в коляното. Беше освободен от лагера и замина за Германия, за да знаем точната диагноза. Божинов днес и утре ще направи тренировки на по-високи обороти, за да видим доколко ще можем да разчитаме на него и ако не, трябва да викнем един нов, за да запълним групата. Действително е късно - и днес, и утре - да повикаме някого и веднага да разчитаме на него, важно е да е опитен, а по-важно е Божинов да възстановим. Има други дребни болежки, но не са сериозни. Четирима тренират на Царско село (Стилиян, Кишишев, Благо и Телкийски), за да започнат веднага възстановяване. Ивелин Попов няма проблем. Поиска смяна в Дъблин, защото кондиционно не се чувствал добре. Нормално е за млад футболист да изпитва по-голямо напрежение и нервност, особено предвид ранния гол, но общо взето той не се представи много по-различно от останалите атакуващи футболисти".
Отборът на Кипър пристига в 21:40, във вторник от 11:00 дава пресконференция в "Хилтън", тренировките на "Васил Левски" са от 16:00 българската и от 18:00 на гостите.