РЕКЛАМА

Условия и цени за публикуване на реклама във www.frognews.bg научи повече »

Проф. Б. Димитров работил за ДС като Кардам, Тервел и Телериг

26 Юли, 2009

|

11 Коментари

|

2534

Проф. Б. Димитров работил за ДС като Кардам, Тервел и Телериг
Писал в донесения за Ватикана, че църковните служители се преструват на бедни



Асоциацията за българо-френски обмен ще изпрати протестно писмо до премиера Бойко Борисов заради назначаването на историка Божидар Димитров за министър, отговарящ за българите в чужбина. Стефан Манов, един от основателите на асоциацията твърди, че сътрудничеството на Димитров с бившата ДС е проблем. „Личност с подобна биография и убеждения не би могла да заема този пост в контекста на ценностите на наднационална Европа”, казва Манов.

Божидар Димитров обаче не смята, че агентурното му минало ще дискредитира ГЕРБ. В папките с досието му на агент от ДС най-вероятно има изчезнали страници. Това е мнението на БНТ, която излъчи репортаж по темата.

От него става ясно, че Димитров е работил под три различни псевдонима – Кардам, Тервел, Телериг. Службите са го вербували още като студент през 1973 г. Подписал е декларация, че дълбоко вярва в комунистическите идеи и иска да защитава родината си.

От държавната телевизия твърдят, че Димитров не е писал доноси. В папките се пазят оригинали на разписки за суми, получени от историка за командировки, за хотел. С едната се доказва, че си е купил костюм.

Димитров писал за чужденци, които познава и българи, живеещи в чужбина, свързани с научните среди. Сред обектите му са внучка на възрожденец и студент от Югославия, който се изказвал негативно за политиката на Тито.

Интересен момент от биографията на Божидар Димитров е включването му в палеографската школа на Ватикана с френско съдействие. Първоначално посетил Ватикана, уж за да предаде дарение от книги. После изпълнил задачата да установи стабилни връзки с ключови хора от библиотеката, за да стигне до секретния фонд и да се добере до документи за папската политика на Балканите от последните 150 години.

В описанията му за хора от библиотеката прави впечатление словесната скица на шеф на отдел. Димитров го портретува като среден на ръст, с овехтял костюм и с петна, които той възприел като един от триковете на църковните служители за демонстрация на бедност.

Историкът е изключен от състава на сътрудниците на Първо главно управление, защото без да уведоми ръководителя си внесъл книги на Александър Солженицин в България. Давал на приятели да се запознаят със съдържанието им. Именно някои от тях са го наковладили пред службите за това. Димитров бурно изразил недоволството си, поради което бил окачествен като недисциплиниран.

По-късно му прощават и го възстановяват на агентурните му позиции под псевдонима Тервел.






КОМЕНТАРИ

Captcha

Нещастна работа, 26/07/2009 - 10:50
Забравиха за литературата , която написа, забравиха за паметниците , които възстанови , забравиха за човека , който дари средства за "Радецки" , забравиха за тесните му връзки с българите в Македония - нещастен народ сме българите, знаем само да маскарим и да не ценим своите хора , Димитров е бил във Ватикана с огледа на ИСТОРИЯТА и БЪЛГАРСКАТА история , в частно , а не да топи своите дружки . За мен той е най-заслужилият да стане министър.
, 26/07/2009 - 10:51
Големи ахмаци сме българите. Днес когато се събуди Юнак Балкански (българския народ) и най-после избрахме човека, който ѝ трябва на България в момента, маскарите започват да се пазарят като цигани на женския пазар. Браво Бойко, само напред!!!
ив, 26/07/2009 - 10:56
Вълкът козината си мени ама нрава никога. . . . .
дядо Йоцо, 26/07/2009 - 12:33
СДС-то по-добре да не обажда. Костов да се изкаже за Планът Ран-ът и за изваждането на досиетата, които са му изгодни. Браво на Б. Борисов, че въобще не се съобразяв с тях, само така. Вероятно Божидар Димитров не е изгоден на някои среди, защото искрено се надявам, да разреши проблемите с имотите на тракийските и македонските бежанци /с които България плаща репарациите си към Турция и Гърция, а за техните потомци . . нищо/, да помогне на българите в чужбина и да допринесе за културното развитие на България. На целият кабинет на премиера Б. Борисов - желая Бог да е с тях и да им даде промисъл и сила да помогнат на България и да я извадят от това "гнусно блато", в което я вкара управлението на тройната коалиция.
Георги Марков, 26/07/2009 - 13:05
И аз обичах България и аз написах книги, но ме убихте!
Кардинал, 26/07/2009 - 15:39
Божидар Димитров Стоянов е персона нон грата в Италия. За сведение на бъдещия премиер-министър Бойко Борисов. Мутренската им дружба трябва да бъде наказана от Парламента.
, 26/07/2009 - 15:46
Божидарчо беше наказан по предложение на Панто Колев, защото като публикува цветни фотоси на карти, платени от службите, си позволи да получи и тлъст хонорар от издателството. Все едно, че сам ги е фотографирал. Дрън, дрън Солженицин. За това едва ли биха го наказали. Ех, би могло това да е идеолологическият принцит, изтъкнат за парлама. Божидаровото мутренско поведение е със стара дата.
Корназа от Бургас, 26/07/2009 - 16:20
Изяжте се от яд!!! Цялата комунистическа машина скърца и пуфти, че личност като Б. Димитров прояви исконното си човешко право-да е свободен. Де и останалите вербувани да можеха като него, ама не. Онзи страх изразител на нечиста съвест ги побърква. Иска се мъдрост и кураж да поискаш да си свободен, защото си го почувства. Въпреки вербовката, въпреки декларациите. Постановчиците сега кладят огъня на който искат да изпържат отцепелия се, измъкналия се и дигат лозунги "не на агентите!" и режисират народа , за да протестира и си мисли:всички са маскари. Номера няма да мине, саботьори мръсни!
NNN, 26/07/2009 - 16:40
MOITE UVAJENIA NA BOJIDAR - UMEN E - AMA TO4NO DA OTGOVARIA ZA TEZI DETO E PRESLEDVAL I ZA KOITO E DONASIAL???
МАТРОС, 26/07/2009 - 18:51
БОЖИДАР ДИМИТРОВ ВНЕДРЕН ТРОЯНСКИ КОН В ГЕРБ ОТ БСП+ДПС ЗА ДА НЕ СЕ ПРИЕМЕ ЗАКОН ПРОТИВ ДВОИНОТО ГРАЖДАНСТВО ЗАПОМНЕТЕ ТОИ ЖЕСТОКО И СВИРЕПО ЩЕ СЕ БОРИ ДА СЕ ЗАПАЗИ СТАТУКВОТО ЗАЩОТО АКО СЕ ПРИЕМЕ ДПС+БСП ГУБЯТ ОКОЛО 250000х. ГЛАСА
pepa, 26/07/2009 - 19:02
ostavete choveka-daite mu vazmoznost da se dokaze kato spechialist-pak togava go kritikuvaite. . . .

РЕКЛАМА

. София

+9°

+24°

.

лек полъх

. Бургас

+10°

+24°

.

лек полъх

. Варна

+10°

+24°

.

лек полъх

. Пловдив

+10°

+25°

.

лек полъх

. Ст. Загора

+10°

+23°

.

лек полъх

. Русе

+10°

+26°

.

лек полъх

. Париж

+12°

+19°

.

лек полъх

. Лондон

+9°

+17°

.

лек полъх

ФИКСИНГЪТ 24 Май, 2012

EUR 1.95583
USD 1.53748
CHF 1.62823
GBP 2.43202
CAD 1.51158
AUD 1.51862
  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

РЕКЛАМА