РЕКЛАМА

Условия и цени за публикуване на реклама във www.frognews.bg научи повече »

ПОСЛЕДНО ПУБЛИКУВАНИ

В търсене на гигантската енергия на ...

15

|

3604

25.05.2012 - 02:32В търсене на гигантската енергия на някогашните българи В края на ХІХ в. в българските учебници, дори и в тези за “отделенията” (класовете на началното училище), географията на Родината е представяна не само с нейната държавна територия - в тях винаги има още раздели и уроци, озаглавени с мъчителния, но пределно точен израз “Неосвободени български ···» Какво ще се случи с България, ако Гърция ...

8

|

6324

17.05.2012 - 12:27Какво ще се случи с България, ако Гърция пропадне? Ако Гърция фалира, върне драхмата и излезе от Шенген, България ще се окаже в доста неизгодна позиция. Възможните последствия от подобно развитие засега удобно се премълчават. А не бива, защото опасността е съвсем реална. ···» Настъпи денят на голямото чистене

8

|

2676

12.05.2012 - 10:34Настъпи денят на голямото чистене Днес стартира кампанията “Да изчистим България за един ден”. Доброволци от цялата страна ще се опитат да съберат натрупвания с години боклук, за да направим страната си едно по-красиво място. Целта ще бъде постигната, ако се съберат 400 000 граждани, които да съберат 200 хил. куб. метра отпадъци, ···»

ФБР спипа руски хакер, източвал милиардери от Forbes. Помагал му българин

17 Август, 2007

|

4 Коментари

|

2528

ФБР спипа руски хакер, източвал милиардери от Forbes. Помагал му българин
Обвинения за присвояване на милиони чрез интернет, бяха отправени от прокуратурата в Манхатън, Ню Йорк срещу петима хакери. Мозъкът на групата е московчанинът Игор Клопов. Помагали му четирима в САЩ, единият от тях - българин.
Засега прокуратурата и ФБР пазят в тайна имената, защото разследването продължава с пълна сила. Клопов и компания атакували бизнеса на някои от най-богатите хора в света, като ги избирали от списъка на списание Forbes, съобщи за Frognews.bg  Емил Малинов, наш човек в САЩ.

До момента специалните агенти на Федералното бюро са успели да съберат няколко папки с доказателства, че групата е източвала поверителни финансови данни за милиардерите, с които след това били сключвани сделки по интернет.

Цялата операция се ръководела лично от Игор Клопов, който се свързвал с останалите от офиса си в Москва. Четиримата му помощници не се познавали и нямали пряк контакт помежду си. Дали те са провеждали и самостоятелни „бизнес" атаки все още се изяснява.  

Клопов изтарашил целия списък от 400-те най-богати хора в света и отделил тези, които били подходящи за ударите му. След като направел пълен бизнеспрофил на поредния „клиент", Клопов се обаждал на своите хора в САЩ, които се заемали с изработването на фалшиви документи, бланки за договори, банкови документи и пр. След това се „реализирала" сделката.

forbescoversmall.jpg„Мозъкът" Клопов, както го нарекли във ФБР се издънил, когато се опитал да се представи за 73-годишния тексастки милиардер Чарлз Уайли. От негово име той попълнил чек на стойност 7 млн. долара за закупуване на злато. Точно в този момент „кацнал" на мушката на феберейци. Това се случило в ранната пролет на 2007 г., но операцията по разкриването на групата траяла няколко месеца.

Братята Уайли са известни като най-големите притежатели на антикварни магазини в света, известни като Michaels Stores. Миналата година те продали веригата си за 6 млрд. долара. За тях се знае също, че са големи поддръжници на Републиканската партия и са от приятелския кръг на президента на САЩ Джордж Буш.

През ноември миналата година златар от Уичестър позвънил в една от банките, където братята държали парите си и поискал да се увери, че чекът с името на Чарлс Уайли е истински. От банката пък ударили една жица на самият Уайли, който ги полял със студен душ, като заявил, че не е подписвал нищо.

Оттук нататък ФБР поело случая и той се развил като на кино. Ченгета под прикритие се свързали с Клопов в Москва и го убедили, че сделката се развива успешно. Междувременно те успели да напипат следите и на българина и поляка, които по същия удар участвали с осигуряването на нова чекова книжка на името на милиардера. Именно от нея бил и „подписаният" чек за 7 млн. долара. С течение на времето агентите успели да приспят бдителността на Клотов и го поканили в САЩ да си прибере печалбата от удара и да обсъдят нови операции в бъдещата си работа. Компютърният аферист се подвел и хванал самолета за Доминиканската република. На летището го чакали новите му „партньори", които се похвалили, че са осигурили частен самолет за придвижването му до САЩ. Именно в самолета му щракнали белезниците. Това станало през май. Два месеца след това разследващите душили да стигнат и до останалите четирима от мозъчната банда. Предполага се, че освен поляк и българин, в нея влизат и двама американци, които били сред отличниците в университетите, където учили. Единият от тях дори заемал висока позиция в голяма фирма, която се занимавала със софтуерни проекти. Имената и на четиримата се пазят в строга тайна, защото все още се предполага, че може да се свързани с още хакери, които, ако разберат че колегите им са се издънили, могат да потънат в нелегалност.

Само за няколко месеца петимата успели да източат 1,5 млн. долара. В техни сметки са открити още близо 11 млн. долара, чийто произход все още се изяснява. Ако прокуратурата докаже вината на компютърните хищници, те могат да получат присъди от 6 до 25 години затвор.

За операцията по залавяне на хакерите са знаели само ограничен кръг хора, за да не изтече информация. Предполага се, че дори руските служби не са били в течение на разследването, българските и полските - също. Frognews.bg

КОМЕНТАРИ

Captcha

гост, 17/08/2007 - 12:13
От 6 милиарда да му дръпнат 7 милиона все едно муха го ухапала тоя богаташ. Той не ги е изкарал с честен труд тия милиарди. Лошо, че са ги сгащили момчетата.
гост, 17/08/2007 - 14:58
Bravo evala! Trjbva da se uvajava visoko profesionalnia trud. . . gordea se s na6eto mom4e! Drugia pat da vnimavat oba4e!
ВИКТОР, 18/08/2007 - 10:20
За какво 'браво'става въпрос за едни мошеници? Та това са престъпници, и само хора без морал и и чест могат даим се възхищават!
Lili, 18/08/2007 - 12:48
Разбойниците, които крадат пари съществуват, защото имат подкрепата на хора, които разчитат, че и за тях ще остане нещо крадено !!!

РЕКЛАМА

. София

+9°

+24°

.

лек полъх

. Бургас

+10°

+24°

.

лек полъх

. Варна

+10°

+24°

.

лек полъх

. Пловдив

+10°

+25°

.

лек полъх

. Ст. Загора

+10°

+23°

.

лек полъх

. Русе

+10°

+26°

.

лек полъх

. Париж

+12°

+19°

.

лек полъх

. Лондон

+9°

+17°

.

лек полъх

ФИКСИНГЪТ 25 Май, 2012

EUR 1.95583
USD 1.53748
CHF 1.62823
GBP 2.43202
CAD 1.51158
AUD 1.51862
  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

РЕКЛАМА