РЕКЛАМА

Условия и цени за публикуване на реклама във www.frognews.bg научи повече »

Делегираните бюджети в здравеопазването да имат финансова дисциплина

23 Декември, 2009

|

автор: Frognews.bg

|

4 Коментари

|

2529

Делегираните бюджети в здравеопазването да имат финансова дисциплина
Божидар Нанев ще налага финансова дисциплина
Делегираните бюджети в здравеопазването трябва да определят таван на приходите от касата на лечебните заведения. Целта е да бъдат дисциплинирани финансово, заяви министърът на здравеопазването Божидар Нанев пред БНР.

На всеки три месеца бюджетите могат да бъдат коригирани в зависимост от притока на пациенти, уточни министърът. „Искаме да има по-голяма яснота и регламент по отношение на това какво се плаща в едно лечебно заведение и какво се доплаща и затова в договорите с болниците ще се изисква на достъпно място да бъдат обявени дължимите потребителски такси, лицата, които са освободени от тях, дейностите, които са извън обхвата на основния пакет”, добави Нанев.

Липсата на достатъчно специалисти в здравеопазването и тяхното запазване е най-сериозният проблем на здравната система в България, заяви още министърът на здравеопазването Божидар Нанев. Според него начинът на запазване на добрите лекари, за да останат в България е да бъдат създадени допълнителни стимули-както материални, така и такива, свързани с кариерното развитие.

Божидар Нанев каза още, че на новите изисквания за сключване на договори с НЗОК най-вероятно ще отговорят повечето лечебни заведения в страната. Въпреки това министърът посочи, че най-сериозното изискване при даване на акредитация ще бъде наличието на 24-часова Спешна помощ.

Т. нар. делегирани бюджети за болниците и състоянието на лечебните заведения ще бъдат анализирани на всеки три месеца, обясни още Божидар Нанев.

От здравното министерство ще поискат към договорите на болниците с НЗОК, здравните заведения да бъдат задължени да обявят списъци с необходимото заплащане, както и на хората, които са освободени от него.

Всяка болница ще трябва да публикува списък с консумативи, които не се заплащат от касата. При изписване пациентът ще получава детайлна разпечатка с всички направени разходи по лечението му, независимо дали са платени от касата или не.

Другият основен приоритет на здравеопазването през 2010 г. ще бъде детското здравеопазване. От 2010 г. всяко дете ще има право на неограничен достъп до педиатър. За тази цел ще бъдат изразходвани допълнително около 3.8 млн. лева. Правото на неограничен достъп ще обхваща и децата от 14 до 18 години, каза още министърът.

КОМЕНТАРИ

Captcha

НАДо, 23/12/2009 - 09:36
Тотално болният Български Народ е и заразен от политиканство неосъществен общественик!!?Това може много добре да се използва и от здравеопазването!!!?Като се създаде НЕЗАВИСИМ ФОНД РЕФЕРЕНДУМ - пари минаващи през болниците и лихвите от тях като чистата им печалба!!!?Така масово болният политикан общественик, ще си осигури и самолечение за общественото си безсилие, чрез възможността сам да решава за какво да гласува?!?А болничните заведения ще превъртат едни огромни суми и човешки ресурси, като само осигуряват малки авантажи на фонд-акционерите?!?
доктор, 26/12/2009 - 11:20
Късно се сетихте да задържите добрите лекари. Повечето от младите с добър потенциял емигрираха. Най-добрите студенти питат. Как да им се признае следването в САЩ?То епросто има тестови изпит. Знаеш вземаш и започваш стаж в болница, който продължава след втората година в стаж за специалност. Не може в Европа лекарите да имат минимална заплата от 2500-3000 евро и да стоят тук за в пъти по малко често и под 600лева. Да бъдат охулвани от журналистчета. Да бъдат съдени защото пациетът счита, че не му е угодено. Да лекуват народ, който е научен от социализма, че . ът и здравето са природни дадености и за тях не се плаща. Впрочем за . а всички вече знаят тарифите. В близко бъдеще ще научат и тарифите за здраве. Жалко, че остават добри лекари пенсионери и кандидат пенсионер, такива за които е късно да емигрират . Тук ще се внсят доктори от северен Виетном и Корея от Малайзия и Филипините. За тях тук ще е рай. Дори няма да могат да разберат, когато ги плюят по журналистите. Няма и да си четат "Моралният к
доктор, 26/12/2009 - 11:26
кодекс на лекаря". Така де. От всички професии най неморална е лекарската и има нужда от социалистически морален кодекс. Както и да е да пожелаем на добър път на заминаващите и успешна реализация в новата им родина, защото истинската им не ги заслужава.
Прекрасна страна, гадно населе, 27/12/2009 - 20:58
Антихуманно здравепогазване

РЕКЛАМА

. София

+9°

+24°

.

лек полъх

. Бургас

+10°

+24°

.

лек полъх

. Варна

+10°

+24°

.

лек полъх

. Пловдив

+10°

+25°

.

лек полъх

. Ст. Загора

+10°

+23°

.

лек полъх

. Русе

+10°

+26°

.

лек полъх

. Париж

+12°

+19°

.

лек полъх

. Лондон

+9°

+17°

.

лек полъх

ФИКСИНГЪТ 25 Май, 2012

EUR 1.95583
USD 1.53748
CHF 1.62823
GBP 2.43202
CAD 1.51158
AUD 1.51862
  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

РЕКЛАМА