РЕКЛАМА

Условия и цени за публикуване на реклама във www.frognews.bg научи повече »

Украинци, българи, румънци и индийци в плен на пиратите

2 Януари, 2010

|

автор: Frognews.bg

|

14 Коментари

|

2529

Украинци, българи, румънци и индийци в плен на пиратите
Сомалийските пирати направиха нов удар, като отвлякоха пореден кораб, предаде АФП. Този път става въпрос за индонезийски танкер с 25 моряци на борда. Отново има българи на кораба, това съобщи капитан Продан Раданов, управител на фирма „зодиак", цитиран от БНР

Снощи около 21,30 ч. българско време на 620 мили от брега на Сомалия е похитен автмобиловоза „Ancient glory". Плавателният съд е нает отново от фирмата „Зодиак", която менаджира и похитения преди дни кораб „Сейнт Джеймс парк".

Българите на борда са осем души. Четирима или петима са от Варна, а останалите от Велинград, Ямбол, Шумен. Капитанът на кораба е също българин и е от морската столица. Освен сънародниците ни, на борда на кораба има 10 украинци, 5 индийци и двама румънци, научи frognews.bg от румънски колеги.

"Екипажът е здрав, нападнат е без насилие и оръжие, няма ранени. Очакваме да започнем преговори за освобожадаването", казва пред Медиафакс Сорин Михалча, който информира румънците за състоянието на сънародниците им.

„Нямам информация на този етап, но някой е съобщил само, че е станало, и че няма пострадали. Това, че няма пострадали, е единствената добра новина” – каза Продан Раданов.

Стана ясно, че капитанът на първия похитен с българи кораб се е обадил на семейството си, предал е, че всички са живи и здрави, има храна, вода и пиратите се отнасят добре с тях , съобщи Продан Раданов, говорител на Външно министерство. Той подчерта, че няма причина за притеснения и очаква, че всеки момент от пиратите ще поставят условията си за откупа и процедурата по освобождаване на пленените моряци ще се повтори.


Frognews.bg припомня, че на 29 декември миналата година стана ясно, че пирати от Сомалия отвлякоха танкер, в който се возили и петима българи. Корабът е контейровоз, не е голям, около 8000 бруто регистър тона. Сигналът за бедствие е подаден в 14.20 часа вчера по Гринуич, като в 17.10 часа от мостика на плавателния съд са се обадили на патрулиращите кораби от операцията „Аталанта”, че са отвлечени от пирати.

Моряците са се качили на кораба през октомври и в началото на декември. Четирима от тях са от Варна и един от Русе. Единият от четиримата варненци е старши помощник-капитан на кораба, а останалите са от изпълнителския състав. Те са възраст между 30 и 46 години. Всичките нашенци са били в добро здравословно състояние преди отвличането.

Фирма Zodiac Maritime Agencies Ltd
има повече от 30-годишна история. Oснована е на 16 януари 1974 г. в Лондон с основен предмет на дейност опериране и мениджмънт на кораби.

Фирмата проявява интерес към българските морски кадри още през 1989 г. За първи път набира екипажи за корабите си чрез „Нептун менинг” към СО „Воден транспорт” от началото на 90-те години на миналия век.

От 1990 с тази дейност се занимава и к.д.п. Стефан Дублев, един от първите български капитани наети от “Зодиак”.
Първоначално се търсят предимно офицерски кадри, впоследствие – рулеви , мотористи и домакинска команда.
От стъпването на българския пазар за морски специалисти през 1989 г. чрез „Нептун Менинг” или чрез лични договори, на корабите менажирани от фирмата са подписани повече от 22000-23000 договора с български моряци, а само за периода от 01 януари 1995 до 30 ноември 2005 те са около 19606.

От 1992 г. досега броят на корабите оперирани от „Зодиак” се е увеличил над два пъти, а като дедуейт – в пъти повече.
През 1992 г. са закупени първите нови бълкери (DWT 161475 т.), след тях – контейнеровози (4 700 и 6 500 TEU). В близките 4 – 5 години са договорени 20 нови кораба.
Търговското представителство на фирмата в България е регистрирано в БТПП на 27 октомври 1994.

В България ТП " Морски Агенции Зодиак" има офис единствено в гр. Варна чрез който се извършват всички действия от и за Zodiac Maritime Agencies Ltd
За успешната дейност на Zodiac Maritime Agencies Ltd в България работят 12 души, като повечето от тях преди започването на брегова работата са плавали като офицери в компанията.
По броя на наеманите в компанията моряци, “Зодиак” отстъпва само на националния превозвач като е на първо място по този показател между останалите менингови фирми работещи за чужди корабособственици.

От самото начало броят на наеманите през годините моряци расте непрекъснато като достига връхнаточка през 2002г. (2359 моряка) и 2003г. (2576 моряка). За първи път през 2004г започва да се забелязва лек спад в броя на наетите български моряци, което е вследствие на голямата конкуренция на този пазар на труда, неатрактивността на моряшката професия, по-лесното намиране на относително добри алтернативи на брега, облекченото пътуване зад граница на българските граждани, курса USD/EUR и др.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

КОМЕНТАРИ

Captcha

Шушляков, 02/01/2010 - 12:08
Е сега Бого Месията или БАТМАН да прати нашите ФРЕГАТИ да се намесят. Защо ми се струва че сега това ще е повод да копуваме френските фрегати дето Съркози искаше да клати Станишев . Вообше няма да се очудя да платим и откопът даже и загобите на компанията корабособственик . Вообще на нищо не се очудвам дори и Боко сметка на пиратите да отвори в банката на Бориславова
дознател, 02/01/2010 - 13:43
Иван Костов и Атанасов отвлякоха 8000000(милиона) българи.
САПА до дознател, 02/01/2010 - 15:49
Не си прав дрОгарю. Те не успяха. Здравите сили в БСП-холдинг, заедно със своите структури, групировки, мутри, олигарси, социолози и слуги, не допуснаха Костов да ви отвлече електората. Започнахте да плюете сестра му, сочехте ни постоянно в храстите да търсим де е крадеца. . . Чрез генно инженерство сътворихте от своите слуги - сини псевдо демократи. И като ни излъгахте за пореден път с нищожеството Симеон, навихте ръкави и дооглозгахте всичко в държавата. Единственото спасение от вас червени демони е да ви изправим до стената. Засега хората избраха по лесното - да избягат от България. Но не се радвайте, щото май навън никой не ги ще и започнаха да се връщат. А и вие станахте нагли. Заграбихте всичко в тази държава, за да не може да вирее никой свободно, ако не е под вашия ботуш. А кой вирее под ботуши и камъни - змии, гущери, червеи, скорпиони. . . И не ви стигна това, ами ни предадохте и надупихте родината пред руснаците, за някой лев комисионна. Явно, че мирният преход беше грешка. Видя
САПА до дознател, 02/01/2010 - 15:51
Видяхте народа, колко беше доволен от бандата на наглите. Как припозна в тях бореца за справедливост Робин Хут. Скоро ще се появят истински групи дето ще ви раздават справедливост. Това не е заплаха. Това е закономерност. След тази ваша лакомия, некадърност и наглост, с които не давате възможност на никой да работи, печели и се развива нормално, е естествено да се появят хайдутите, партизаните, борците за справедливост срещу крадците, предателите и изедниците народни. Никого няма да излъжете вече, че крадеца бил някой друг. Просто и за децата е ясно, че Костов няма нищо прибрано от държавата, а всичко което не разрушихте, е във вашите или в руски ръце. То не е само да вкараш лакти и дръпнеш имането от държавата бе пръдльовци. Вие разбирате само от конспирация, слухове и дезинформация, облъчване, изнудване. . . За останалото трябва знание и мозък, стратегически поглед и дупе. Трябва свобода, мотивация, конкуренция и естествен подбор. Затова вашите слуги дори и да са много образовани, ще б
САПА до дознател, 02/01/2010 - 15:51
Трябва свобода, мотивация, конкуренция и естествен подбор. Затова вашите слуги дори и да са много образовани, ще бъдат нищо неможещи. Затова всичко дето го крадете все ще ви носи загуби. И ще трябва пак да крадете. И пак да перете. И пак да предавате. Докато ви го начука народа.
DO ДОЗНАТЕЛ, 02/01/2010 - 16:15
Българите сме си "ОТВЛЕЧЕНИ"открай време! Кажи ми кой народ избира след 1989г. да го управляват четири мандата КОМУНИСТИ!!!!!
pepa, 02/01/2010 - 16:44
do gorniya!!!!!!za kakva motivachiya kakvi sa tiya gluposti. . . nali Kostov postavi nachaloto za zagrabvaneto na Bg. nali toi vavede zakona za chastnata sobstvenost bez da se pipat sinorite. . . i tiya nescha sas otvichaneto nescho mnogo chesto vze da se sluchva kogato Boiko Borisov doide na vlast. . . nescho ne mi haresva taya rabota. . .
Euro BG до CАПА, 02/01/2010 - 17:35
Колко добре казано. Вярно е че истините за българският бардак са ясни, но е голям процента на ''материяла'', който е отвлечен по рождение. Тези са неволните слуги на наглите некадърници, които ни яздат 45+20 години.
суьо, 02/01/2010 - 19:06
"Българските моряци са наети от варненското представителство на фирма "Зодиак". Чрез нея са заминали и петимата български моряци в екипажа на британския танкер "Сейнт Джеймс парк", похитен по-рано тази седмица. " И така, разбрахме играта на фирма "Зодиак": Наема български моряци за определени рейсове, които по некаква случайност минават все покрай Сомалия. Представителя на фирмата в Сомалия осъществява връзката с пиратите, с които е в комбина. След това делят фифти/фифти.
Прекрасна страна, гадно населе, 02/01/2010 - 19:57
Тъмни дела
Производител до САПА, 02/01/2010 - 20:59
Страхотен коментар брат ми. Направо нямам какво да добавя.
Производител, 02/01/2010 - 21:05
Бе не разбрахте ли, че в танкера товарните помещения са цистерни и в тях автомобили не можеш да вкараш. Ма дори да си нямате и хал хабер поне осмислете значението на думите. Това е толкоз просто и не изисква много мозък.
пулю, 02/01/2010 - 21:28
Той Сапа каза каквото трябваше , а относно танкерите и автовозите може да се поспори , обаче на мен ми е чудно какви такива нови автомобили , не 2-ра употреба са возили от арабския свят. . . . . .
за пульо, 02/01/2010 - 23:14
автовозите карат от Западна Европа към Далечния Изток и Залива-мерцедеси и бемвета и обратно от Далечния Изток-Тойти, Хюндай и др.

РЕКЛАМА

. София

+9°

+24°

.

лек полъх

. Бургас

+10°

+24°

.

лек полъх

. Варна

+10°

+24°

.

лек полъх

. Пловдив

+10°

+25°

.

лек полъх

. Ст. Загора

+10°

+23°

.

лек полъх

. Русе

+10°

+26°

.

лек полъх

. Париж

+12°

+19°

.

лек полъх

. Лондон

+9°

+17°

.

лек полъх

ФИКСИНГЪТ 25 Май, 2012

EUR 1.95583
USD 1.53748
CHF 1.62823
GBP 2.43202
CAD 1.51158
AUD 1.51862
  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

РЕКЛАМА