Л. Шулева: Държавата да си върне доверието сред бизнеса
Четвъртък, 26 Август 2010

A+

A-

   
Л. Шулева: Държавата да си върне доверието сред бизнеса
"Държавата не струва 5 пари за кредиторите, които щом видят, че имаш договор с нея, отказват да отпуснат пари на когото и да е", каза в интервю за Frognews.bg ексминистърът на труда и социалната политика в кабинета "Сакскобургготски" Лидия Шулева.

Интервю на Васил Василев

- Г-жо Шулева, миналата седмица изследване на БАН показа, че безработицата у нас ще се увеличи през есента. Ще има ли според разлика в процентите спрямо миналата година, например?


- Не съм запозната с точните цифри, които БАН са дали, но това е едно нормално явление, тъй като през лятото винаги безработицата е по-ниска заради сезонната заетост по Черноморието. Един съвсем естествен процес, който не зависи от това, дали сме в криза или не. Това, което оповестиха от БАН, не е новина. По-важното е какъв ще бъде броят на безработните в сравнение от минали години.

- Правителството заяви, че ще бъдат замразени пенсиите и заплатите. Има ли някакъв механизъм, чрез който да бъде избегната тази ситуация?


- За съжаление, икономическата криза доведе до рецесия, стагнация и т.н., все думи с неясно съдържание. Забавянето на икономическия растеж логично доведе до спад на потреблението. Естествено, когато има по-ниско потребление, няма натиск на търсенето. Респективно цените не се повишават с такива темпове, когато имаме обратната тенденция – на ръст и повишено потребление. Именно затова в голяма степен е нормално да не се повишават заплатите и пенсиите при положение, че няма отчетена сериозна инфлация. В крайна сметка от това повишение в повечето случаи се отразява социалният портрет. Преди 2-3 години имаше доста висока инфлация и имаше ръст на доходите, само че в смешно изражение. Може би увеличенията са били до някаква стешен и нулеви тогава, тъй като се вдигаха заплатите и пенсиите със 7-8%, но паралелно с това цените на стоките също се повишаваха със същия процент. Друг е въпросът, че нивата на доходите в България като цифри са много ниски и затова не трябва да говорим само за инфлационно повишаване, но и за темпове на ръст, които да догонват средно европейските. Отново искам да подчертая, че опираме до производителността на труда, която у нас е най-ниска в сравнение с останалите европейски страни.

- Виждате ли конкретни мерки, които това правителство предприема, за да се справи с този проблем?


- Честно казано, в началото на този мандат имах своеобразни розови очила и наистина се надявах кризата да не ни засегне в толкова големи мащаби, както се случваше с други европейски страни. Може би вярвах в чудеса. Според мен обаче една от най-сериозните грешки, които правителството направи, е, че виждайки още миналата година, че бюджетът няма да бъде изпълнен, не беше направена светкавичната му актуализация. Този ход още при стартирането на 41-вото Народно събрание беше задължителен. Вместо да се внесе актуализация на миналогодишния бюджет, се направиха някакви опити за отлагане на разходи от 2009 за 2010 г. с голямата надежда, че икономиката ще дръпне напред, ще има повече приходи, с които да се компенсират забавените плащания. Естествено нищо подобно не се случи и правителството трябваше да изпие една доста горчива чаша, внасяйки актуализация на техния собствен бюджет, нещо, което не се е правило дълги години наред. За мен това беше една доста груба грешка на финансовия и икономическия екип на правителството, защото основният резултат от тази меко казано недълновидност е, че се загуби доверието в държавата платец от последна инстанция. Задържането на плащанията от страна на държавата и на общините наруши доверието категорично и доведе до много тежки последици. Всички кредитори, които до този момент, когато видеха, че даден изпълнител има договор с държавата, знаеха че това е много сериозна гаранция. Тя за тях обаче 5 пари не струва днес, те нямат доверие, а то се гради изключително трудно. Другата основна грешка е неадекватното намаление на осигуровките в края на миналата година. Кабинетът не си дава сметка под какъв сериозен риск поставя пенсионната система в страната. Разбира се, че намаляването на осигурителната тежест е един добър подход, но в една много тежка икономическа криза, когато бюджетът не може да бъде вързан по никакъв начин, да се създава един огромен дефицит, който не можеш да финансираш. В добри години, когато икономиката върви нагоре, е нормално да се свалят осигуровките, но не и в условията на криза, когато няма приходи от данъци.

- От опозицията постоянно настояват финансовият министър Симеон Дянков да подаде оставка. Според вас трябва ли вицепремиерът да освободи заемания от него пост?


- Аз вече не се занимавам с политика, така че нека да оставим политиците, депутатите и в Министерски съвет да мислят за това.

- Следите ли темата с газа и вярвате ли, че при последните преговори с Русия България беше преметната, както някои експерти заявиха?


Русия винаги е била един труден партньор и никога не сме водили лесно преговори с нея. Трябва наистина да имаме ясна представа кой стои срещу нас и как да подходим, за да успеем да защитим българските интереси. Мисля, че на първо време са нужни сериозни анализи, които да бъдат направени от няколко световно известни консултантки компании, които биха могли да дадат съвет кои аргументи могат да бъдат включени в преговорите, до каква степен Русия може да направи отстъпки. Когато и хлябът, и ножът са в ръцете на руснаците, трудно можеш да се пазариш, но все пак да намерим тези наши предимства, които имат значение за Русия.

- Г-жо Шулева, можете ли да дадете прогноза дали ще дочакаме построяването на АЕЦ „Белене”?

- Това разбира се могат да кажат единствено управляващите в момента. Такъв огромен проект, какъвто е АЕЦ „Белене”, в никакъв случай не бива да бъде реализиран без участието на държавата. Дали то ще бъде пряко – като инвеститор, или пък България ще участва чрез държавни гаранции, трябва тепърва да бъде решено. Друг е въпросът как държавата ще се намеси при подбора на инвеститорите, при баланса на различните желаещи да се включат в строежа на електроцентралата. Тук вече говорим за националната сигурност на страната. Тази страна на въпроса – селектиране и балансиране на отделните инвеститори, дори е по-важна от финансовата към този момент. Сега постоянно се говори кой колко пари ще даде и от къде ще ги намери, а не се обръща внимание на най-същественото – как ще запазим енергийната стабилност на България.

- Редица икономисти и финансисти заплашиха, че може да се наложи да опрем до Международния валутен фонд. Виждате ли в момента нужда от тази стъпка и наистина ли това е „заплаха”?

- Международният валутен фонд е, така да се каже, спасител от последна инстанция. Неговата помощ се търси тогава, когато никой друг не иска да ти дава пари или пък ти ги отпуска при едни свръхвисоки лихви, защото финансовото ти положение е несигурно и доверието е сринато, нещо за което преди малко споменах, то тогава може да се опре до МВФ, който би могъл да даде съответен заем при по-поносими лихви. Междувременно с това обаче може да ни бъде наложена една стриктна финансова дисциплина. Ако финансите на България продължат да бъдат под натиск на изчерпването, ако с това стопяване на фискалния резерв стигнем до санитарния минимум, ще се наложи да потърсим заеми. Има възможност България да вземе заем, защото имаме най-ниските нива на съотношение между външния дълг и брутния вътрешен продукт. Аз лично се надявам да се обърне по-сериозно внимание на подкрепата на бизнеса в страната, на възстановяване на доверието в държавата. Знаете, че проектите, които държавата възлага, са глътка въздух за бизнеса. И ние точно тук направихме най-големите грешки. Много малко фирми биха погледнали страната ни за сключване на договор с нея, тъй като голяма част от тях фалираха поради факта, че не успяха да си получат парите от предишни договори.

- Догодина предстоят президентски и местни избори. Във вашата партия БНД обсъждате ли вече за евентуално участие?


- Това предстои да се реши през есента, когато партията ще организира подготовка за конгрес, както и за избор на ново ръководство. Надявам се тези въпроси тогава да бъдат на дневен ред.

прочетете още...

КОМЕНТАРИ

търсене

нов коментар

Божееее, пак Шулева, Четвъртък, 26 Август 2010, 23:17:51
МалеЙЙ тая крадла скоро не са я пускали да маже и лъжи. Хади не се излагайте с тая крадла на прехода къде с групата крадци майката и. . ха на курортите и БТК. Тя вместо да лежи в затвора акъл взела да раздава. Стига вече.
шулев Четвъртък, 26 Август 2010, 23:19:13
Защо ни занимавате с тази безсрамница и продажница
12 Четвъртък, 26 Август 2010, 23:26:09
усещате ли как 'фрога'ви будалка?я иво инджев, я шулева, я кольо парамов-те край нямат!А има ли един достоен, честен човек, необвързан по никакъв начин със структорите на тоталитаризма, да е получил изява и медиен комфорт?ако има-напишете му името(имаше един Георги Ифандиев, но не знам къде се дяна)
Фред Астор Петък, 27 Август 2010, 04:37:31
Бедното еврейско момиче от Пазарджик Лидия Биджерано-Шулева. Циганите от Пазрджик казват че пут*ата и била лилава като на Костов венците. Интересно на какво ли миришат.
Германеца Петък, 27 Август 2010, 11:05:18
И тази жена е била министър! Говори за цифри. На другите може да е простено, но на министър не е да не знае разликата между цифри и числа. Това нещо се учи в ОТДЕЛЕНИЯТА. Жалка работа!
simeon Петък, 27 Август 2010, 11:56:28
sprete da dvate tribuna na falshivi biznesmeni polzuvashti protekciite na chervenata nomenklatura. te nyamat badeshte. Daite pat na znaeshtite i mogeshtite.
М Петък, 27 Август 2010, 12:07:48
Шулева е алчна, крадлива , еврейска свиня , която ще получи това, което заслужава!
Петък, 27 Август 2010, 12:18:40
Баси мошеничката и как само ухилила. Накраде се яко с царя и юпитата с народните пари и ся и е весело. Мръсна к. . .
Стоп Петък, 27 Август 2010, 13:30:28
Точно този ли парцал Шулева, дето окраде де каквото стигна, тя заговорила за морал! Боже, спри тази помиярщина, че ще повърна! На Шулева по гадост е равна само Гочева, шефката на "24 часа". Двете са дружки и ходят на сауна, където клюкарят всички и всичко. Агати лицемерието!!!!!!!!!
до горния Петък, 27 Август 2010, 13:56:35
"Не е луд този де яде баницата, а кой му я дава". А, кой даде на "Биджерано и компания" да си гушнат държавния курорт "АЛБЕНА"? Врътката с "Албена"-2000 и после "Албена Инвест холдинг". Живурка си нашата и ходяла на сауна. Ще ходи, готовите парици и то какви, милиони паднали от небето са и добре дошли. Баси помиярщината.
Какви сутиени показваше Петък, 27 Август 2010, 15:35:46
с шарени дантелки показваше тази дърта барака на Кара Иван от Драгалевци. На оня чер съсел му изтичаха очите като на невидял. Защото макар и доста употребявани, те поне са много по-големи от Наткините яйца на очи. Политическа целесъобразност ще каже някой. Знам ли.
zarko Петък, 27 Август 2010, 19:55:33
na taq i mirishe p. . . kata
АЛЕКС2 Събота, 28 Август 2010, 07:40:46
АБЕ ТОВА ДА НЕ Е БАБА ЯГА НА ПО-МЛАДИ ГОДИНИ??
Производител Събота, 28 Август 2010, 10:03:19
Съгласен съм, че тая крадла и нейните колеги от правителството на Симеон, направиха много поразии в България, но в случая тя казва и верни неща. Когато дойде Симеон, държавата прехвърли отговорността за нейната несвършена работа по измамите с ДДС върху невинни изрядни фирми, изхождайки от презумция за виновност. Ако една фирма си купи например желязо, от склада на друга фирма, и се окаже, че някъде по веригата от предходни доставчици, някой не си е внесъл ДДС-то, то тази последна фирма, макар и абсолютно изрядна и невинна, трябва да плати цялото ДДС втори път - един път плащайки с цената на фирмата продавач и втори път с лихвите след години на НАП, когато бъде "хваната" схемата. Държавата разполага с целия ресурс, информационни системи, полиция и т. н. и си прехвърля отговорностите върху обикновена фирма, дето се бори за да оцелее. Такива фирми-фантоми се създават и поддържат да точат ДДС от служители на НАП, полицаи, следователи. . . Тях никой не търси и закача. А нормалните фи
Производител Събота, 28 Август 2010, 10:06:40
А нормалните фирми ги наказват и фалират заради чужди грехове, без да имат някаква възможност да проверят предварително, кой какво е вършил. Тука има, ука нема. Това го внедри Милен Велчев. Така изгони от България най-големите търговци на зърно в света, които бяха започнали да изкупуват със свои фирми направо на корабите си зърно от българските производители. Така ТИМ се превърна в монополист и получи възможност да краде от бюджета и извършва безнаказана спекула в огромни размери. След влизането ни в ЕС държавата наказва обикновения бизнес за това, че е търгувал със страните от ЕС. Това се извършва пак по същата схема. Всеки, който търгува със страни от ЕС, например Румъния, трябва да е наясно, че ще бъде фалиран от държавата България. Това става по проста схема. Ако след като си намериш купувач-европеец, първо трябва да се убедиш, че фирмата, на която издаваш фактура е действаща, регистрирана по ДДС в съответната европейска държава. Второ: трябва да следиш да си получиш естествено пар
Производител Събота, 28 Август 2010, 10:07:26
Второ: трябва да следиш да си получиш естествено парите. Трето: трябва да се молиш на Гопод, европееца като си отиде да декларира пред техния НАП тази сделка и плати тамошното ДДС. И дори всичко до тук да е наред, нашия НАП пак ще те фалира, защото няма да ти възстанови платеното от теб ДДС с години. Ако обаче си от "нашите" тези процедури за теб не важат. Същата схема е заложена и при европроектите. Аз вземам кредит с лихви от банка, изпълнявам проекта, и ако не съм си платил съответната сума, на съответните хора се оказва, че имам някаква дребна процедурна грешка, заради която не ми възстановяват след години европарите. Ами що тогава чиновниците не си управляват проектите, а ние просто да си получим машините, които са ни нужни. Всичко в тази държава продължава да е лъжа и измама. И с храната е така, и със стоките по магазините, и с държавните помощи и услуги, и със статистиката, и с просещите, и с виновните, и с болниците, с пенсии и осигуровки. . . Ние явно живеем в общество
Производител Събота, 28 Август 2010, 10:10:02
Ние явно живеем в общество и държава, които функционират по правилата на Дявола. И Правителството на Симеон си бяха истински слуги на Дявола.
РУСЕ Събота, 28 Август 2010, 10:36:42
Производител, пишеш абсолютната истина. В Русе всички дето търгуват с Румъния имат такива проблеми. След първоначалната еуфория много фалираха, други още се пробват да не го сторят. Даже преди година показаха същия проблем с местната фирма ВИКАС по "частен случай" на БНТ, но до ден днешен още не са си получили парите от държавата, а лихвите към банките си текат. Естествено от повече от година не търгуват, затворили са си складовете, уволнили са си работниците. Може и да са фалирали вече. Помните преди повече от година български производител на зърно от Добрич, правеше демонстрации по същата причина. Жалка държава сме, наистина.
непроизводител Събота, 28 Август 2010, 14:40:00
Още по-цинично е, когато бивши управляващи и вечни крадци, намиращи се в опозиция или в глуха линия, да се правят на много посветени и загрижени за бизнеса и хората.
bg Събота, 28 Август 2010, 21:37:41
Що не си направите една рубрика " Липсваш ни" и там за събирате статии за подобни отрепки, явно ви гони носталгията по миналите времена. . .
питагор Събота, 28 Август 2010, 23:10:12
Не ни занимавайте с продажни жени и отрепки !!!! Тази е дъщеря на активни борци против "фашизма". Мръсна продажна селянка. .
нищо лично Неделя, 29 Август 2010, 00:15:11
Срам ме е, като българин да си спомням "управлението" на НДСВ- партията , нарекла се на името на един доста семпъл в интелектуално отношение човечец -Симеон Борисов Сакскобурготски-бивш премиер и син на последния български цар. Госпожа Шулева може и да си мечтае, някой да я изрови от нафтолина и да я покани във властта, но българите не са я забравили с програмата й за заетост, когато квалифицирани служители трябваше сезонно да чистят парковете, за да може нейното министерство да отчете успехи. Специализацията й /на стари години/в САЩ едва ли ще й помогне от придворна дама на един несъществуващ цар, която се погрижи най-добре само за собствените си интереси, докато беше министър, "да се върне на бял кон" в българската политика.
Фред Астор Неделя, 29 Август 2010, 01:37:34
До Питагор, от Фред Астор. Няма чифут който да е на подходяща възраст и да не е активен борец против фашизма и капитализма.
l/user Неделя, 29 Август 2010, 13:08:28
Как е възможно държавата да има авторитет, когато тя е ваша собственост. "Какъвто сайбията, такава и стоката. "
l/user Понеделник, 30 Август 2010, 15:47:51
Уж няма пари, а по министерствата с още една заплата през август!Нещо, което още не е гръмнало по медиите, то тогава ще стане интересно де!Другаря Борисов, който все хленчи, че няма пари в хазната, че не могат да запушат харчовете, че парите за пенсии не достигали, тавана отделно, но даде на няколко министерства(МРРБ например) и дирекции по още една заплата, и то не кога да е - не примерно за Коледа или Нова Година под формата на бонусчета, а в средата на календарната година. И най-интересното е причината за даването на тези заплати-1 ГОДИНА ВЛАСТ НА КАБИНЕТА!Разбира се всичко това се крие старателно, за да не се разбере. Така е то в тоталитaрната държава на манекена Борисов-устата на бюрокрацията трябва да седи запушена с парички по възможност!
Шулева, така се краде, по малко, Понеделник, 30 Август 2010, 16:05:04
да неправи впечатление. Знаят хората как а Вие? С голямата баданаркас царя подкарали и ся кофти. Учете се от ГЕРБ и бати Бойко. Вряли кипял човека. Знае!. Пък вие с юпитата, като не видяли и накрая всенародна омраза. ПАРИ ИМА важното е хитро да се пипа като тия. . .
D-R MENGELE Понеделник, 30 Август 2010, 18:14:27
TAJA LAINANA , KRADLA-LAINANA-CHIFUTKA, OSHTE LI E ZIWA???????????. . . .
шулев Вторник, 31 Август 2010, 14:29:16
Колкото е грозна, толкова е и нахална и арогантна.
poma4e Четвъртък, 2 Септември 2010, 20:36:00
Всички добруджанци я МРАЗЯТ!!!!!!!!!!! Дано пукне!!!!!!!!!!!!!!!
Анкета Какво бихте взели със себе си, ако ви застигне бедствие?
Времето
Фиксингът       12 Февруари, 2012

ГЛАСЪТ НА ЖАБАТА

НОВИНИ

ПОЛИТИКА

КУЛТУРА

ФОТО ТЕМА

  • Рене Магрит

  • Хуан Миро

  • Джорджо де Кирико