РЕКЛАМА

Условия и цени за публикуване на реклама във www.frognews.bg научи повече »

ПОСЛЕДНО ПУБЛИКУВАНИ

Мафията вади милиони за магистрати, записват ...

60

|

6569

24.05.2012 - 12:47Мафията вади милиони за магистрати, записват ги Милиони се предлагат на магистрати за бавене на дела, оправдателни присъди и промени на мярката „задържане под стража”. Търсели се всякакви начини за отправяне на офертите, научи Фрог нюз от източници, близки до разследвания на знакови дела. ···» Оперен певец и журналист в бой за свобода

28

|

5727

22.05.2012 - 14:23Оперен певец и журналист в бой за свобода Не, не е смешно – страшно е. Културни и възпитани хора влязоха в яростен сблъсък заради паркиран автомобил. Оперният певец, който май вече не пее, а е в ролята на телевизионна звезда, Юлиан Константинов и журналистът от БНТ Кирил Христов станаха герои в софийски уличен екшън. ···» Чудо! Удариха Таки, Брендо, Амигоса, килъри и ...

26

|

17706

17.05.2012 - 08:17Чудо! Удариха Таки, Брендо, Амигоса, килъри и захарни аферисти Само за няколко дни МВР доказа, че може да „тъче” на много станове. Съобщенията за проведени акции следват едно след друго. Някои побързаха да свържат засилената активност с предстоящия доклад на ЕК за България. Истината обаче е по-различна. ···»

Сирак + мургава кожа = проклятие в БГ

21 Септември, 2010

|

26 Коментари

|

3910

Сирак + мургава кожа = проклятие в БГ
Кадър от филма Сиропиталището снимка:www.imdb.com
Държава и политици са най-голямата измама за децата без дом, каза пред Frognews.bg С. С., който е студент в Алма Матер и от малък е кръгъл сирак.

Васил Василев

С.С. на 24 години ни потърси, за да дадем гласност на един от най-големите кошмари за младежите без родители. Наред с мизерията и ужасяващите условия, в които оцеляват в социалните домове, не по-лесно се оказва положението, след като ги напуснат и останат съвсем сами, без каквато и да е родителска помощ или подкрепа от държавата. В предварителния ни разговор С. С. пожела да не показваме снимката и името му, за да не си навлече неприятности в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, където учи, тъй като за тежката ситуация, в която се намира в момента, момчето до голяма степен обвинява и Алма Матер.

Още като бебе, 24-годишният младеж попада в дома за сираци в Дебелец, от където на 3 годинки е преместен в село Страхилово. Там прекарва 3 години от детството си. След като навършва 7 г., е преместен в Алеково, но когато там закриват дома, С. С. Се налага да отиде в Стражица. Когато е на 16, е забелязан от неправителствена фондация, която му помага да дойде в София и да учи в художествена гимназия в Орландовци. През това време живее у приятели и близки до хората, които му подават ръка да излезе от кошмарните домове за сираци. Завършва живопис и керамика, след което опитва късмета си в Софийския университет. Учи История на България съвсем сам, с учебници от библиотеката, и успява да влезе в Алма Матер със специалност Социални дейности като първо желание.

„Избрах точно това, защото знам за какво става дума, имам голям опит и мисля, че мога да помогна с нещо. Разбира се, знам, че не е никак платена тази професия, но тя на първо място е хуманна, а не комерсиална. Желанието ми е да живея и да помагам, защото така се чувствам пълноценен. През целия си живот са ме били, аз съм бил гладен, нямал съм нищо, студувал съм и какво ли още не, и знам, че има много такива младежи като мен, които се нуждаят от помощ”, споделя С. С.

Щастлив, че се е отървал от ада на българските социални домове и доволен, че е успял със собствени сили да влезе в университет, тийнейджърът дори не предполага, че мъките му ще продължат, а животът ще става все по-труден. Още на първия ден от влизането си в Алма Матер прословутите със своята злоба към студентите секретарки се опитват да го прецакат, когато му искат пари за семестриална такса. Той обаче им показва точка в правилника, според която от такса се освобождават деца, били в специализирани институции, каквито са сираците. "Аз знаех за това правило, но си представете, ако отиде някой сирак, който не се беше сетил да прочете закона. Или трябваше да взима заеми от познати, или пък най-вероятно щеше да се откаже да следва”, коментира студентът.

Не след дълго С. С. разбира, че държавата-мащеха му е подготвила нови неприятни изненади в университета, разбирайки, че няма право да получава никаква стипендия, защото е задочна форма на обучение. По същата причина не може да живее в общежитие. „Записах задочно, за да работя и да уча, но не става, защото не мога да си намеря работа. Като ме видят, че съм малко по-мургав, ме отпращат по най-елегантен начин. Успях да започна в рекламна агенция и като продавач-консултант във верига магазини за около година и половина, но имаше съкращения, след които останах без работа, без дом и без пукната стотинка”, продължава разказа си студентът. Така вече трета поредна година не може да намери нищо, дори и като пазач на магазин. Оттогава всеки ден пуска CV-та в сайтове за предлагане на работни места. Дори обаче и да отиде на интервю, още преди да са го попитали на какво е способен, му отговарят обикновено, че вече има човек за предлагания пост.

В този мрачен за С. С. период той прекарва не една и две седмици на улицата. Намира приятели, при които живее за по месец-два, но сам признава, че не е удобно да ги притеснява за по-дълго време. Най-накрая сиракът се решава да се обърне към политиците. Създава си профил в социалната мрежа Facebook и започва да изпраща виртуални покани за приятелство на хора, които могат да му помогнат. Така в личните си страници е добавен от депутата Петър Курумбашев, Анастасия Мозер, Бойко Борисов, Цветан Цветанов и др.

Виждайки, че те лично не посещават страниците си и не четат молбите му за помощ, влиза в сайта на Народното събрание и намира абсолютно всичките имейли на сегашното правителство на ГЕРБ. Започва да пише писма на всеки един депутат от управляващата партия поотделно и им разказва историята си: „Обръщам се към вас за помощ, в неравностойно положение съм, сирак съм и следвам в СУ „Св. Климент Охридски”. Може ли по някакъв начин да ми съдействате да си намеря работа и квартира.” 5 месеца, след като е изпратил писмата до народните избраници, не е получил отговор от нито един. Паралелно с това намира всички електронни пощи на евродепутатите, които също остават безмълвни към проблемите му.

„Всеки си гледа своята работа и не се интересува от тези на пръв поглед дребни неща. На няколко пъти се обаждах на г-н Курумбашев, който винаги ми отговаря по един и същи начин: „добре, ще видим, ще помислим нещо”, но така и не се обажда повече. Търси помощта и от неправителствени организации, които не обръщат внимание на поставения въпрос.

До голяма степен С. С. намира вина за проблема си в Софийкия университет. „Аз съм възпитаник на това висше учебно заведение и не може в 21-ви век, в една европейска държава като България, на един университет да не му пука за студентите си, които са в неравностойно положение. Още повече, че ние имаме желание да се развиваме. Нима няма да е реклама, ако се разбере, че ВУЗ-ът е помогнал на едно такова момче или момиче? Не вярвам, че е толкова трудно”, коментира сиракът.

Той споделя, че има приятели от Стражица, които тепърва завършват и имат желание да учат, но са отчаяни. По думите му, повечето от тях се чудят защо въобще да се записват и да следват. Те си задавали резонния въпрос къде ще живеят и какво ще работят. „Аз не искам милостиня, не искам подаяния или някакви социални помощи, не искам и да се оплаквам. Искам да имам работа и място, където да живея и да мога да си плащам малка квартира. Не мисля, че е много. Моят случай не е единичен. Проблемът с децата в неравностойно положение след напускането на социалните домове е сериозен”, каза още младежът.

В момента е отседнал при своя позната, но до няколко дена трябва да се изнесе, след което отново излиза на улицата. В такива моменти признава, че винаги е на косъм да напусне университета. С. С. има 18-годишна сестричка, която е осиновена в Щатите и поддържат контакти с нея във Facebook. От 8 години не я е виждал, след като я осиновява американско семейство. Много пъти е говорил с нея за това, дали не може да му помогне да се махне от България и да отида в САЩ, но и двамата не знаят как да постъпят. Освен това родителите й не искали да помогнат на 24-годишния сирак. „Щом са ни разделили по такъв начин, не очаквам и друго отношение от тях. Не мога да разбера какви са тези хора, които идват в чужда страна, харесват сестричката и я вземат, а братчето го оставят и ги разделят, що за човешко отношение, а тя ми е най-скъпата. Възможно е и до голяма степен вина за това да има законът, който позволява процедурата”, възмущава се момчето.

Признава, че макар да е потърсил помощта от депутати и политици, никога досега не е гласувал. „Не съм от тези хора, които искат да оставят нещата на самотек и някой друг да решава вместо тях, но не виждам за кого да дам своя глас. Няма човек, няма такава политическа сила, които да са ми помогнали в този живот, за да гласувам. За какво да гласувам? Затова, че съм бил на улицата неведнъж и два пъти? Че съм студент и нямам никакви права, а след като завърша, ще съм никой...”, пита се С. С.

С приятели коментират, че не е лошо политиците и държавата да се сещат по-често за децата в неравностойно положение, а не само по Коледа и Нова година, когато правят показни дарения, за да изчистят съвестта си. "Президентът си спомня, че има такива хора като мен само на 24-ти май, когато кани абитуриентите за една вечер в резиденцията си. А през останалите 364 дни?", коментира момчето и добави, че е крайно време държавата най-после да се заеме сериозно с тези проблеми, както в самите социални домове, така и да осигури интегриране на всички тийнейджърите, които излизат от тях след пълнолетие.

КОМЕНТАРИ

Captcha

aha, 21/09/2010 - 13:01
Sram sa pravitelstvoto, sram sa golemite im usti i kradlivi raze. . . .
Иво, 21/09/2010 - 13:19
Наистина, държавата оставя децата от социалните домове буквално на улицата. Няма ли някакви фондове осигуряващи минимума за съществуване за един преходен период от 1-2 години, след завършване на училище? За какво са тези Агенции за закрила и т. н. ?
отвратен от управници, 21/09/2010 - 14:43
управниците на България са безмозъчни същества и при 4 год. мандат мислят само за търбусите и джобовете си. тези деца са на България. те може да бъдат подготвени и включени в полицията, армията и др. институции така няма да се чустват изхвърлени от обществото. управници напанете се и помислете за ползата на децата и обществото от тази възможност.
яве, 21/09/2010 - 17:50
Този говори явни лъжи. Може на децата от домовете да им липсват родителска ласка, но в мизерия не са оставени.
оппа, 21/09/2010 - 17:52
Тези деца израстват с един голям недостатък - смятат, че другите са им длъжни. Непрекъснато. Формени егоисти са.
Петко до яве и оппа, 22/09/2010 - 00:28
яве и оппа очевидно са един и същи "човек", тъп и елементарен. Длъжни са им, да, длъжни, дори много. Не ти пожелавам, идиот нещастен, да стъпиш дори в социален дом, за да видиш какъв палат е. Педераст като теб не заслужава дори да живее. Мир вам. . .
Иванка, 22/09/2010 - 09:47
Проблемът е на всички на всички бедни българи. В същото положение са и децата на разведени родители, при които само единия родител се грижи за децата. Не знам дали се сещате какво е да получавате 45 лева издръжка и то при условие, че я изпращат редовно. А тези студенти трябва да платят и семестриална такса. В същото положение са и деца с безработни родители. А сещате ли се в колко предприятия бавят заплатите с 5-6 месеца, после фалират и не изплащат нищо на работниците си. Да не мислите, че тези деца живят само в големи градове с ВУЗ-е или нямат мечти. Ако сте например от Айтос, а искате да учите медицина трябва да се местите във Варна, Ст. Загора, София, Пловдив. Колко работни места има в Айтос, за да могат родителите ви да ви издържат. Почти няма студенти, които да не работят. Общо взето 95% от българите са в неравностойно положение. Моите уважения към С. С. , но ако нещата в страната бяха наред, всички получаваха добри заплати и можеха да изпълняват мечтите си нямаше да има 1500000 емигранти. Държавата е инве
Иванка, 22/09/2010 - 10:02
Държавата е инвестирала във Вас хиляди левове за издръжка, медицинско обслужване и образование. Гадно е да я обиждате, а не е работа на Софийския университет да създава и други облекчения. Равните права произтичат от равни задължения. Младежите на вашата възраст от нормални семейства също работят.
жабко, 22/09/2010 - 10:18
Не виждам какво повече иска от държавата този млад човек . Специално за такива като него има предостатъчно НПО-та . Да се обърне към тях . Все пак немалко европейски и държавни средства усвояват именно по програми уж с цел да помагат на хора в неравностойно положение . Нека неправителствените организации се заемат със случая и намерят работа на момчето.
PAVEL, 22/09/2010 - 13:02
приятели, държавата ви е скапана. повечето я защитавате, докато не попаднете в мелницата на бездушието и и законите и, направени да обслужват лични интереси. . . . мечтая за метеорит който да падне тук и да изчисти всичко. . . .
Иван Костов е мургавелко,, 22/09/2010 - 14:35
но не е зле. Така че, недейте да генерализирате нещата.
Груб, 22/09/2010 - 20:06
Здрасти ! Карайте все така ! Един друг да се обиждаме. И най-добрата държавна грижа в домовете е предимно за оцеляване. А почти всички усещаме трудностите, където са ни ударили. Не разбирам, това момче не се прави на нещастно, просто иска да продължи. Дано се научим да проявяваме разбиране един към друг. Фактът, че месеци наред хора с власт не му обръщат внимание е достатъчен и за изборни мисли. Поне посочва имена, нещо, изключено в повечето материали.
Савов, 23/09/2010 - 14:07
През последните 21 г. България е превърната в гнусна скапана държава от нашите ГМО-политици. На всеки младеж от дом или циганин, стигнал до по-високо ниво на проферионално училище и университет, трябва да бъде наблюдаван и реално подпомаган от Министерство на образованието, науката и младежта за реализирането му в живота. Е, да не станат като прословутия Мирчо циганина, а наистина добри граждани на България.
правилна стратегия, 23/09/2010 - 18:01
Този млад човек прави това, което е необходимо да прави в неговия случай. Най-искрените ми поздравления за правилната стратегия. Убедена съм, че ще успее и то скоро! Истина е, че да си сирак, инвалид и 'мургав', роден в България е най-голямото проклятие на света, което на никого не пожелавам. Познавам обаче и други брат и сестра: млади, образовани, здрави и с работа които проклеха и презряха баща си, за това че не иска да продаде имоти, за да им купи жилища в София. Ей в такава страна живеем: едни се борят за оцеляване, а други не ценят това, което имат и са получили от родители.
питащ, 23/09/2010 - 18:53
ВЪПРОСЪТ Е: ЗАЩО ИМА ДЕЦА И ХОРА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ!
, 24/09/2010 - 11:55
Е КАК НЕ Е ПИСАЛ НА АНИ САЛИЧ НАЛИ ТЯ Е МАЙКА ТЕРЕЗА. . . ИЗРОДИ ВСЯКА ВЕЧЕР ТАЯ С РАЗЛИЧНИ РОКЛИ СЕ КЪЛЧИ КАТО ГЮВЕНДИЯ
Една жена, 26/09/2010 - 09:13
Има ли вариант уважаеми колеги, да се свържа с младежа, за да му помогна. Ще съм ви благодарна, ако ми пишете на мейл i_krisi@abv. bg Благодаря
Аз, 13/11/2010 - 19:34
Ами трудно е - за всички е трудно. Явно циганското си прозира в този младеж - очаква цялата държава да се занимава с проблемите му. Имам приятелка - бяло момиче, чието родители са починали, когато е била малка. Израстнала е в дом. Споделя с мен колко и е трудно, но никога не е хленчила, дори от мен не е искала помощ, освен морална подкрепа и съвет. Това е разликата между нас и "мургавите" - ние се оправяме сами, горди сме и не просим.
Стилиан Стоянов, 19/11/2010 - 15:03
Здравеите на всички. След като прочетох почти всичките ви коментари м стана ясно че Българит като народ сме много проклети. Аз съм момчето за което е писано. Ако някои реши да помага да се свърже с мен на 0885 732 000.
kirkor, 24/11/2010 - 08:46
Скъпи Стилян Стоянов, защо живееш с усещането, че живота ти дължи един милион долара. Без значение дали си сирак, израстнал в дом или дете от малцинствена група, трябва да свикнеш с мисълта, че едиственият, от когото зависиш си ти самият. Аз също нямам работа и съм студентка, но вместо да пускам писма на Курумбашев и Мозер, постоянно проверявам сайтовете за свободни работни места. Народните представители, министрите и партийните лидери се грижат за хората в по-глобален аспект. Не е ли по-добре да внесат предложение за поправка на законите свързани със социалните помощи и бонуси, които да получават хората в неравностойно положение и така да се погрижат за десетки хиляди хора, вместо да се втурнат да търсят работа на "мургавите", които имат достъп до компютяр и интернет. Не казвам, че и те са цвете за мирисане, но предпочитам Курумбашев и Мозер да се занимават с това майките-студентки да получават стипендия, отколкото да ти търсят работа. В крайна сметка те не са трудова борса.
kirkor, 24/11/2010 - 08:47
. . . Какво ще стане, ако ти намерят работа и се окаже, че не ти хареса или не се сработите с екипа? Утре пак ли ще ги наспамиш на парламентарните им имейли? Не е сериозно някак си. И въобще не ти прави чест вместо да излезеш на улицата и да си търсиш работа, да седиш и да даваш интервюта, в които оплюваш хора, които не са ти виновни. Ама никак.
Stoqnov, 24/11/2010 - 12:45
Dragi mi Krikor. Pozvoli me da se obru6tam kum teb s Ti. Purvo iskam da ti kaja edno ne6to. Nikoga ne sum si sqdal v nas pred komputera i ne sum iskal milostiniq. As sum mlado mom4e koeto se opitva po vsqkakvi kanali da si nameri rabota. Nima e lo6o tova da se oburne6 kum hora koitobiha naistina mogli dati pomognat ? Iot koga tova e xlen4ene? Krikorqn slu6ai me vnimatelno - iskam da ti kaja kogato doide6 na moito mqstotogva 6te razbere6 kakvo e da si vneravnostoino polojenie i s murgava koja v BG . Iskam o6te edno ne6to da ti kaja . Ti mi kazva6 4e Korumba6em i Mozer ne sa mi dlujjni, pitam se as togava koi e dlujen da pomaga ako ne sahora ot tehniq rang, ta nalite sa predstavitelite na naroda v Narodnoto Subranie. Xaide molqte suberi si mislite i se pozamislimalko. As sum borbeno mom4e iedin takuv negativen tvoi komentar i na koito i da bilo ne bimoglo da mi popr4ei da si nnamerq horai rabota v jivota. Taka 4e molqte ne mi govori koe e bilo pravilno. As na Korumba6ev nqkolko puti mu p
киркор, 24/11/2010 - 13:29
Значи виж сега да ти кажа, според мен коментарът ми в никакъв случай не е негативен. По-скоро е реалистичен. Депутатите са хората, които трябва да представляват интересите на цели групи от хора, а не твоите лични. Утре ще започнат да има звънят хора, които не могат да си платят тока или не могат да си намерят китайски карбуратор за колата. Осъзнаваш ли колко е комично това, което обясняваш. Хората преди мен са те посъветвали да се обърнеш към неправителствени организации или регистрирай се като безработен в агенцията по заетостта. Но да размахваш виртуално пръст, че еди-кой си не ти е помогнал е меко казано нагло. Млад си, здрав си, прав си - излез на улицата и ще видиш, че работа има. Почти на всяка витринта има обяви, че търсят сервитьори, бармани. Хвани се като хамалин, ако щеш. Няма срамна работа. Според мен истинският ти пробелм е, че искаш да бъдеш шеф на водопад. Не можеш да започнеш от първата стълбичка на йерархията. Мислиш си, че държавата ти дължи нещо повече , тъй като си с
киркор, 24/11/2010 - 13:29
. . . се постарал малко повече от мургавите си събратя. Не става така, душа. Труд, усилия и зор е живота. А не глупа във фейсбук "Намерете работа на Стилян". Ай със здраве. Помисли си по въпроса.
киркор, 24/11/2010 - 15:43
. . . се постарал малко повече от мургавите си събратя. Не става така, душа. Труд, усилия и зор е живота. А не глупа във фейсбук "Намерете работа на Стилян". Ай със здраве. Помисли си по въпроса.
зомбайо, 25/11/2010 - 10:40
Що за наглост. Всеки си кове сам съдбата. Това ми напомня за една реплика на О. Бендер - "а ключа от касата не искаш ли да ти дам?".

РЕКЛАМА

. София

+9°

+24°

.

лек полъх

. Бургас

+10°

+24°

.

лек полъх

. Варна

+10°

+24°

.

лек полъх

. Пловдив

+10°

+25°

.

лек полъх

. Ст. Загора

+10°

+23°

.

лек полъх

. Русе

+10°

+26°

.

лек полъх

. Париж

+12°

+19°

.

лек полъх

. Лондон

+9°

+17°

.

лек полъх

ФИКСИНГЪТ 27 Май, 2012

EUR 1.95583
USD 1.53748
CHF 1.62823
GBP 2.43202
CAD 1.51158
AUD 1.51862
  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

  • Винсент Ван Гог

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

РЕКЛАМА