Реклама / Ads

0| 7591 |27.03.2013 АРТ ДЖУНГЛА

Раздават икарите тази вечер, честит празник, театрали!

.
Тази вечер на церемония в Народния театър „Иван Вазов” ще бъдат връчени годишните награди на Съюза на артистите "Икар 2013”. Традиционно това става в международния ден на театъра – 27 март.

За "Икар 2013" за цялостен принос към театъра са номинирани семейството актьори Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев. За първи път отличието се дава на двама души. Настоящият министър на културата - актьорът Владимир Пенев, ще връчи наградата за мениджмънт на два театъра.

С най-много номинации – пет за тазгодишните награди на Съюза на артистите, е спектакълът "Хамлет" по Шекспир на Явор Гърдев, който се играе в Народния театър "Иван Вазов". Той е номиниран в категориите: за режисура, водеща мъжка роля - на Леонид Йовчев, поддържаща мъжка роля - на Мариус Куркински, за сценография - на Никола Тороманов, Даниела Олег Ляхова и Венелин Шурелов, и за майсторско техническо осъществяване.

За водеща женска роля за "Икар" са номинирани Гергана Плетньова за "Вуйчо Ваньо" от Чехов на Пламен Марков във Варненския театър, Мариана Крумова за "Медея" по Еврипид в Русенския театър и Силвия Лулчева за "Любовна песен" от Джон Колвенбак на Андрю Волкофф в Младежкия театър "Николай Бинев".

За главна мъжка роля са номинирани още двама актьори от спектакли на Народния театър - Иван Юруков за "Лов на диви патици" от Александър Вампилов на Юрий Бутусов и Камен Донев за "Животът е прекрасен" по Николай Ердман на Александър Морфов.

Надпреварата за "ИКАР" за режисура е между Явор Гърдев, Александър Морфов и Пламен Марков - за "Хамлет", "Животът е прекрасен" и "Вуйчо Ваньо".

Комисията по номинациите е в състав: Лилия Маравиля (актриса), Марина Додова (сценограф), Явор Койнаков (театровед) и Зорница Каменова (театровед), както и различните гилдиите към САБ, които излъчиха основните претенденти за наградата сред общо 80 спектакъла от 35 театъра в цялата страна.

Ето и пълният списък с номинациите на ИКАР 2013:

Номинации за Режисура:
Александър Морфов за "Животът е прекрасен" от Н. Ердман, Народен театър "Иван Вазов"
Пламен Марков за "Вуйчо Ваньо" от А. П. Чехов, ТМПЦ – Варна,Драматичен театър "Стоян Бъчваров"
Явор Гърдев за "Хамлет" от У. Шекспир, Народен театър "Иван Вазов"

Номинации за водеща Мъжка роля:
Иван Юруков за ролята на Виктор Зилов в "Лов на диви патици" от А. Вампилов, режисьор Юрий Бутусов, Народен театър "Иван Вазов"

Камен Донев за ролята на Семьон Семьонич Подсекалников в "Животът е прекрасен" по Н. Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър "Иван Вазов"

Леонид Йовчев за ролята на Хамлет в "Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър Иван Вазов"

Номинации за Водеща женска роля:
Гергана Плетньова за ролята на Соня във "Вуйчо Ваньо" от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър "Стоян Бъчваров"

Мариана Крумова за ролята на Медея в "Медея" по текстове на Еврипид, Ануи, Драйер, режисьор Петър Денчев, Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе

Силвия Лулчева за ролята на Джоан в "Любовна песен" от Джон Колвенбак, режисьор Андрю Волкофф, Младежки театър "Николай Бинев"

Номинации за Поддържаща мъжка роля:
Дамян Тенев за ролята на Едмънд в "Крал Лир" от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" - Пловдив

Ивайло Драгиев за ролята му в "Медея-майка ми" спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова, Театрална Работилница - Сфумато

Мариус Куркински за ролята на Клавдий в "Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

Номинации за Поддържаща женска роля:
Анастасия Ингилизова за ролята на Перонела в "Декамерон" по Бокачо, режисьор Диана Добрева, Театър Българска армия

Ася Иванова за ролята на Хайде в "Ковачи" от Алек Попов, режисьор Възкресия Вихърова, Университетски театър - Нов Български Университет

Светлана Янчева за ролята на Серафима Илинична, тъща в "Животът е прекрасен" от Николай Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър ”Иван Вазов” и за ролята на Огледалото в "Златни мостове и Секвоя" от Константин Илиев, режисьор Бина Харалампиева, Малък Градски Театър "Зад канала"

Номинации за Сценография:
Елена Шопова и Никола Налбантов за визуалната среда на "ПроТекст 5: Навреме", проект на Организация за съвременно алтернативно изкуство "36 маймуни"

Мариета Голомехова за "Вграждане", по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив

Никола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шурелов за "Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

Номинации за Дебют:
Васил Дуев – автор и режисьор на "Самотни персонажи", Театрална работилница "Сфумато"

Галя Костадинова за ролята й във "Всичкоядецът" от Мирослав Христов, режисьор Ани Васева, сдружение "Плюс”, METHEOR, the fridge, Театрална работилница "Сфумато”

Мартин Киселов за режисурата на "Скъпа Елена Сергеевна", Сдружение "Реплика"

Силвия Станоева и Иво Желев за актьорския тандем в "Клер, Мадам, Соланж", по Жан Жьоне, режисьор Касиел Ноа Ашер, продуцент: "Гала филм”

Номинации за Авторска музика или огигинално музикално оформление:
Асен Аврамов за "Медея – майка ми", спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова, Театрална Работилница "Сфумато"

Калин Николов за "Вуйчо Ваньо", от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и за "Нощна пеперуда" от П. Гладилин, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

Христо Намлиев за "Вграждане" по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив

Номинации за Майсторско техническо осъществяване:
"Крал Лир" от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър "Н. О. Масалитинов" – Пловдив
"Скачай" от Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов, Театър "София"
"Хамлет" от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов"

Номинации за Индивидуално постижение в кукленото изкуство, излъчени от от гилдията на творците в кукленото изкуство:
Магдалена Митева за сценария, режисурата и сценографията на "Изгубеният ключ”, Държавен куклен театър – Видин

Мила Коларова и Божидар Александров за актьорското им постижение в "Грозното патенце” по Ханс Кристиян Андерсен, Театър 199 "Валентин Стойчев”

Свила Величкова за сценографията на "Пепеляшка” по Шарл Перо, Държавен куклен театър – Стара Загора и за сценографията на "Любовта към трите портокала” по Карло Гоци, Куклен театър – Сливен

Номинации за Куклен спектакъл, излъчени от гилдията на творците в кукленото изкуство:
"Вграждане” по текст на Мария Станкова, режисура Веселка Кунчева, Държавен куклен театър – Пловдив
"Вълшебното огниво” по Ханс Кристиян Андерсен, режисьор Георги Михалков, Държавен куклен театър – Варна
"Приказка за скитника-крал” по Карел Чапек, режисьор Катя Петрова, Столичен куклен театър

Номинации за "Златен глас", излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа:
Ани Василева за дублаж на ролята на Виктория в сериала "Отмъщението"
Димитър Иванчев за дублаж на ролята на Аксел в сериала "По средата"
Елена Русалиева за дублаж на ролята на Пати Хюз в сериала "Щети"

Награда за Цирково изкуство, излъчена от Гилдията на цирковите артисти:
Цветелина Попова за 20 годишната й дейност и постиженията й в областта на каучук –еквилибристиката

Номинации за Съвременен танц и пърформънс, излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства:
"АртеФакт" - Дерида Денс, хореография Живко Желязков, изпълнение Джънгин Лий
"Cadaver” – автори Станислав Генадиев и Мартин Пенев
"Мишеловката" – пърформанс в "Хамлет", хореографи Виолета Витанова и Станислав Генадиев

Номинации за Критичен текст, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:
Асен Терзиев "Театралността - езикът на представлението", изд. "Проф. П. Венедиков"
Ивайло Александров "Архитектоника на театралността", изд. "Просвета - София"
Николета Пътова "Драматургия на българското:национална идентичност във възрожденската драма", изд. "Кралица Маб"

Номинации за Драматургичен текст, излъчени от гилдията на театроведите, критиците и драматурзите:
Анна Топалджикова "Робин" VOX POPULI "Яце форкаш"
Елена Алексиева "Терапевтът"

Номинации за Съвременна българска музика, излъчени от Гилдия на музикалните артисти:
Васил Гюров за музиката към експерименталния филм "Волни до гроб"
Група Deep Zone Project за песента "I Love My DJ"
Toma & Band за песента "Сам на света"
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

. 0| 10383 |06.12.2012 Тази неделя в Под прикритие . 0| 6977 |16.06.2012 Откриват "Варненско лято" тази вечер . 0| 6184 |19.05.2012 Галерии и музеи отварят врати тази нощ . 3| 5776 |05.01.2012 Тайно бягство в „Под прикритие” тази неделя

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads

БЛОГОВЕ