Реклама / Ads
0| 3889 |18.03.2019 НОВИНИ

1512 лекарства са изтеглени от пазара за 4 години

.
1512 лекарства са били изтеглени от българския пазар за последните 4 години. Това стана ясно на работна среща в Пампорово на Федерация „Български пациентски форум“ и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
 

В 62% от случаите причините за недостиг на лекарства касаят временно или трайно преустановен внос на лекарства и т.нар. "дерегистрирани лекарства", чиито досиета са изтрити от България по желание на техните първовносители. „И които лекарите продължават да изписват и пациентите продължават да търсят, без те да са налични на нашата територия“, обясни пред БНР Боряна Маринкова, председател на Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства.

 

Паралелният износ като проблем на недостига на лекарства в Европа не е водеща причина, а напротив – той може да помогне за справяне с недостига, смята Маринкова. Като посочи, че предстои въвеждането на системата за следене на лекарствените наличности, тя изрази надежда чрез законов механизъм да се въведат проактивни мерки, не просто забрана за износ на лекарства в ситуации на недостиг.

 

„Не просто ще има лекарство, което ще влезе в забрана за износ, а там ще се инициира процедура за много бърз паралелен внос на това лекарство, откъдето е необходимо“.

 

Боряна Маринкова изрази мнение, че е добре с поправки в Закона за лекарствата да се даде възможност да се осъществява паралелен внос на дерегистрирани лекарства, които не са изтеглени от България заради проблеми с лекарствената безопасност.

През 2017 година са били дерегистрирани 327 лекарства, без нито едно от тях да има проблем с лекарствената безопасност, даде пример тя.

 

За около три седмици, през паралелен внос, с изпълнение на всички регулаторни изисквания, липсващи лекарства могат да стигнат до българския потребител, казват още от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. „Тоест, при първия сигнал, че има проблем, до две-три седмици може да се реагира, което е приемливо време, в което пациентите да не усетят остър недостиг“, коментира Боряна Маринкова.

 

На европейско ниво имаме достъп до 500-милионен пазар в партньорство с над 100 дистрибутори, допълни тя. 

На онлайн платформата, създадена съвместно с Федерация „Български пациентски форум“, която функционира от 9 юни миналата година, за шест месеца са били получени 400 сигнала. Според Маринкова това е много интензивен период на сигнализиране на фона на досега действащите форми за обратна връзка от страна на пациентите.

 

Получените сигнали са за 274 лекарствени продукта. Над 85 на сто от сигналите са получени от крайния потребител – пациенти или техни близки и роднини. Има и сигнали от медии и от Здравната каса.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3566 |05.03.2019 Ще отваряме жп пазара за чужди превозвачи . 0| 4009 |26.02.2019 Аптекарите искат единни цени на лекарствата . 1| 3807 |26.02.2019 Болни на хемодиализа останаха без лекарства в Ловеч . 13| 5509 |11.02.2019 Александър Йорданов: Зад отравянето на Гебрев стои желанието на Русия да ни изтласка от пазара на оръжие

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads