2| 5895 |24.09.2013 НОВИНИ

България превзе Полша!

.
Източник: Булфото
Българският национален отбор по волейбол се класира на 1/4-финалите на европейското първенство в Полша и Дания, след като постигна велик обрат срещу Полша с 3:2 (22:25, 22:25, 25:20, 26:24, 18:16). С тази победа натрихме носовете на високомерните поляци, които се заканваха преди мача и създаваха проблеми на тима на Камило Плачи с неудобни часове за тренировки.

Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за поляците, които натрупаха аванса след грешки на българите при атака. При 14:10 за Полша българите намалиха на 13:14 след добра блокада и ас на Николай Николов. Въпреки това противникът успя да удържи и се оттегли за второто техническо прекъсване с аванс от 16:14. “Лъвовете” поведоха в резултата за първи път в мача за 18:17. Домакините обърнаха за 20:19 и след това спечелиха частта с 25:22.

След равностойно начало на втория гейм България се оттегли на първото техническо прекъсване с аванс от 8:7. Тимът на Камило Плачи увеличи аванса си при втория технически тайм-аут и българите се оттеглиха с 16:14 след блок аут при атака на на Цветан Соколов. Поляците успяха да изравнят за 19:19. След 21:21 домакините взеха аванс и спечелиха частта с 25:22.

Българските национали започнаха третия сет много силно и се оттеглиха с аванс от 8:4 на първото техническо прекъсване, като Тодор Скримов направи един ас. След две точки от сервис на Цветан Соколов “лъвовете” поведоха с 15:8. След успешна атака на Цветан Соколов българският тим се оттегли за второто техническо прекъсване с аванс от 16:8. “Лъвовете” спечелиха тази част с 25:20 и намалиха изоставането си в резултата.

Нашите продължиха силното си представяне от предишния гейм и се оттеглиха с аванс от 8:5 на първото техническо прекъсване. Преднината на българите дори стигна до 4 точки, но поляците успяха да намалят изоставането си на 2 точки и вторият технически тайм-аут дойде при 16:14 за тима на Камило Плачи. Въпреки че позволихме на поляците да изравнят резултата за 24:24, успяхме да изравним геймовете след 26:24.

Силно начало за българите в тайбрека им даде възможност да поведат с 3:0, а след това последва размяна на точки за 4:1. След  грешка на Соколов от сервис и успешна блокада на поляците резултатът беше намален. Курек прати топката в мрежата от сервис, но последва успешна атака на Винярски. След две поредни успешни атаки на Курек поляците поведоха с 6:5. Цветан Соколов изравни резултата, но последва успешна атака в центъра на Можджонек. След блок аут на Винярски домакините поведоха с 8:6 на техническото прекъсване.

Атака през центъра на Курес даде три точки аванс на Полша. Грешен сервис, успешна атака на Алексиев и блокада на Соколов ни позволи да изравним за 9:9.  След успешна атака на Соколов отново поведохме в резултата. С нова успешна атака през центъра на Можджонек домакините изравниха, но Соколов отново ни даде аванс. Последва размяна на точки за 12:11 за България. Успешна блокада на Соколов позволи на българите да вземат две точки аванс. Боциек намали след успешна атака, а след грешка на Соколов атака резултатът беше изравнен за 13:13. Курек удари мрежата при атака, а след това ние сгрешихме от сервис и 14:14.

След блок аут на Соколов поведохме в резултата, но след продължително разиграване отново имаше равенство. Сервис в мрежата на поляк, а блок аут при полска атака доведе до 16:16. Роведохме със силна атака на Соколов, а грешка на поляците ни позволи да спечелим тайбрека с 18:16, а с това и мача.

Сега на българските национали предстои мач с Германия на 1/4-финалите. Двубоят е в сряда вечер от 21:00 часа българско време в Гданск.