Реклама / Ads
0| 5481 |22.11.2019

”Бугарските фашистичките окупатори” са били посрещнати в Скопие като Христос в Йерусалим

.
Скопие
”Бугарските фашистичките окупатори” всъщност са били посрещнати в Скопие като Христос в Йерусалим! Не го казвам аз, пише го в романа си ”Шашма” Младен Сърбиновски. Апропо, този роман е адаптиран и на книжовен български и си струва да се прочете!

Та, да си дойдем на думата: "Мравјалникот скопјани излезен на Цветници, в раце со цвеќиња, свирки и зелени гранчиња, се разниша и се разџа-горе за пречекот на спасителите како две илјади години пред тоа на магаре кога го пречекаа Христоса во Ерусалим. Сè цветаше, а како да немаше доволно цвеќе за пречек. Сите цвеќиња беа скинати од бавчите и сите расцветани гранки на овошките беа искршени и се постилаа по земjа...

 

Ослободителите прво ги здогледуваа сонцето и гулабите над Скопје..., потоа поминуваа покрај тополите ...што им правеа почесен кордон и како што доаѓаа по цвеќиња меѓу избезумено среќниот народ кој по нив аплаудира, скандира, плаче и ги прегрнува..."

 

По същия начин впрочем е бил посрещнат и цар Борис през 1942 г.

 

Доц. Ана КочеваРеклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay Donate now
Реклама / Ads

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

. Спомени на ”Човека-протокол”: Рокфелер искаше да вземе Т. Живков на служба, щом го махнат 25| 14892 |10.11.2019 . 30 години от преврата и оставката на Тодор Живков 5| 6089 |10.11.2019 . Германия отбелязва 30-годишнина от падането на Берлинската стена 1| 4701 |09.11.2019 . Потомци на героите от „Дръзки” честваха 107-та годишнина от първата българска морска победа 0| 4894 |08.11.2019

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads

НАЙ-ЧЕТЕНИ

    Реклама / Ads

    БЛОГОВЕ

    ДОБРО УТРО